Solar Panel Canadian TOPHiKu6 CS6.2-48TD-460 Black Frame
Nominal Power: 460 W
Cell type: n-type TOPCon
Number of cells: 144
Module efficiency: 23,02 %
Power tolerance: 0 – 10 watt
System voltage 1500 V
Package unit: 36 pcs/PAL
SKU: Canadian TOPHiKu6 CS6.2-48TD-460 Black Frame
Categories: Modules, Mono
Additional information
Weight 24,6 kg
Dimensions 176,2 × 113,4 × 3 mm
Tab Content
This is a basic text element.
Description
Technical details and advantages of CS6.2-48TD-460 (BFR)
  • A one-sided solar module with high efficiency for standard installations.
  • Black/white: Black frame with a white back for an elegant, contrasting look.
High Efficiency and Maximum Energy Conversion
Versatile Compatibility and Operation at High System Voltage
Extreme Weather Resilience and Long-Lasting Durability
Effortless Installation with the Secure Stäubli MC4-EVO2 Connector
Compact Size and Simple Installation for Flexibility
Fulfilling the requirements for excellent performance and easy installation for various applications, the CS6.2-48TD-460 (BFR) solar module comes with dimensions of 1762 mm (L) x 1134 mm (W) x 30 mm (H) and a weight of 24,6 kg.
Long-Term Reliability with 30 years Warranty
Find the perfect solar panel for your needs
Advantages Canadian Solar TOPHiKu6 CS6.2-48TD 435-465W
CS6.2-48TD-(435-465)W series features Module power up to 465 W Module efficiency up to 23.0 %, Excellent anti-LeTID & anti-PID performance. Low power degradation, high energy yield, Lower temperature coefficient (Pmax): -0.29%/°C, increases energy yield in hot climate and Lower LCOE & system cost.